Jak założyć mało wymagający ogródek?
AdminZS | Posted on |
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, pielęgnowanie ogródka to bardzo czasochłonne zajęcie. Aby znajdujące się w nim rośliny były zdrowe, należy regularnie ich doglądać. Co jednak jeśli własny ogródek jest naszym marzeniem, ale zdajemy sobie również sprawę z tego, że nie będziemy w stanie poświęcić mu tyle czasu, ile trzeba? W tym wpisie odpowiemy na to pytanie. Podpowiemy, jak założyć mało wymagający ogródek i jakie rośliny ozdobne warto w nim zasadzić.
Przede wszystkim umiar
Ogród może być prawdziwą osobą każdego domu. Odpowiednio pielęgnowany będzie tętnił zielenią i pięknymi zapachami. Zaniedbany ogród może jednak skutecznie odstraszyć każdego gościa, a także stać się siedliskiem dla wielu różnych szkodników. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: “czy będę mieć czas zająć się tym wszystkim?”. Niektóre rośliny ogrodowe ozdobne kuszą bowiem swoimi pięknymi kwiatami, jednak ich wymagania względem pielęgnacji i stanowiska mogą przerosnąć nawet prawdziwych miłośników ogrodnictwa. Kluczowy jest zatem umiar, który pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu, a także pieniędzy i ewentualnie zszarganych nerwów.
Niskie wymagania roślin ozdobnych to jednak niejedyny aspekt, który warto mieć na uwadze podczas planowania niewymagającego ogrodu. Ważne jest również ich odpowiednie rozmieszczenie – między stanowiskami należy zachować jak największy odstęp. To znacznie ograniczy liczbę przyszłych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny ogrodowe będą rosły niezależnie od siebie, co zapobiegnie zbyt dużemu zagęszczeniu i przenoszeniu się szkodników oraz chorób.
Inną istotną kwestią jest trawnik. Wiele osób wychodzi z założenia, że wystarczy go wysiać i tyle. Wprawieni ogrodnicy wiedzą jednak, że utrzymanie trawnika w idealnym stanie to prawdziwa sztuka. Wymaga on regularnego przycinania, nawożenia i podlewania – inaczej będzie żółknąć, porastać mchem i słabo rosnąć. Warto ograniczyć powierzchnię trawnika do minimum i zastąpić go powierzchnią żwirową. Inną ciekawą alternatywą jest łąka kwietna – podstawą jej uprawy jest brak jakiejkolwiek ingerencji, co z pewnością ucieszy każdego leniwego ogrodnika!
Warto również zainwestować w odpowiedni sprzęt ogrodniczy – dzięki niemu zabiegi będą zajmowały znacznie mniej czasu. Świetną inwestycją może okazać się chociażby kosiarka z pojemnikiem na trawę, odkurzacz do liści, prowadnica do węża ogrodowego lub rozsiewacz do nawozu. W sklepach ogrodniczych można zakupić także roboty do koszenia trawy, które programuje się poprzez smartfon.
Jakie rośliny ogrodowe wybrać?
Rośliny ogrodowe posadzone w odpowiedniej glebie stają się odporniejsze na ataki chorób i szkodników, co ogranicza konieczność pielenia oraz sporządzania oprysków. Warto więc sprawdzić poziom pH ziemi na terenie ogródka. To znacznie ułatwi dobór roślin ozdobnych, które szybciej ukorzenią się w odpowiednio dobranym stanowisku, a dodatkowo będą znacznie rzadziej chorować.
Jednymi z najprostszych w uprawie roślin ogrodowych z pewnością są byliny. Są to rośliny wieloletnie, które odpowiednio pielęgnowane będą zdobić ogród nawet przez kilka lat. Do najwytrwalszych bylin zalicza się takie gatunki, jak funkia, kosaciec, liliowiec lub ciemiernik biały. Wszystkie te rośliny ozdobne mają niskie wymagania – pięknie rosną na glebach przepuszczalnych o kwaśnym lub neutralnym pH, czyli tych najczęściej spotykanych w Polsce. Byliny wymagają jedynie regularnego, umiarkowanego podlewania. Przy ich uprawie cenną oszczędnością czasu może okazać się system automatycznego podlewania lub nawadniania kropelkowego. Po jego instalacji byliny stają się roślinami ozdobnymi samoobsługowymi, które wystarczy okazjonalnie przyciąć, aby pozbyć się zdrewniałych łodyg.
Proste w uprawie są także pnącza. Te wyjątkowe rośliny ozdobne dodają ogrodowi wyjątkowej aury tajemniczości. W polskim klimacie znajduje zastosowanie ponad 200 gatunków pnączy, więc z pewnością jest z czego wybierać. Do najprostszych w uprawie pnączy należą m.in. dławisz okrągłolistny, winobluszcz pięciolistkowy i rdestówka Auberta. Te gatunki pięknie rosną nawet na bardzo kwaśnej, suchej glebie. Gdy pnącze osiągnie odpowiednią wysokość, może zdobić elewację domu lub płot.
Warto również zainteresować się roślinami iglastymi, które są idealne do niewymagającego ogrodu. Spełnią w nim rolę nie tylko dekoracyjną – iglaki stanowią idealną osłonę przed wiatrem, zanieczyszczeniami powietrza i hałasem. Rośliny iglaste do ogrodu mogą być zarówno soliterami, jak i elementami rozbudowanych kompozycji. Warto sięgnąć zwłaszcza po te gatunki, które nie gubią igieł na czas zimy – w ten sposób można zaoszczędzić czas na porządkach. Szczególnie warta uwagi jest sosna, a konkretnie odmiana czarna lub himalajska. Obie te rośliny są bardzo ozdobne, a przy tym niezwykle mało wymagające. Do innych roślin iglastych idealnych do małowymagającego ogrodu należą również jałowiec, tuja i cyprysik.
Czego nie sadzić w ogrodzie dla leniwych?
Wiele roślin ogrodowych może wydawać się prostych w uprawie. Warto jednak pamiętać o tym, by w swoich ogrodniczych planach mierzyć siły nad zamiary, a nie sugerować się opowieściami innych osób lub opiniami z Internetu. Trzeba zatem mieć na uwadze fakt, że hodowla drzewek owocowych nie jest zbyt dobrym pomysłem, jeśli nie ma się czasu na ich przycinanie, opryskiwanie i nawożenie. To samo dotyczy ogródka warzywnego. Uprawa warzyw jest niezwykle czasochłonna i wymaga regularnego doglądania. Warto zrezygnować także z takich roślin ozdobnych jak róże, astry chińskie, dalie lub tulipany. Kwiaty te są przepiękne, jednak bardzo wymagające. Oczko wodne również powinno poczekać na swoją kolej. Niezarybione i zaniedbane będzie wyglądało jak wielka kałuża pośrodku ogrodu.
Dodaj komentarz