Top 5 ciekawych iglaków do małego ogrodu

Drzewa iglaste zachwycają zielenią przez cały rok, kojarzą się z przyjemnym okresem świątecznym, a także charakteryzują się uwielbianym przez ludzi, żywicznym zapachem, który często utrwala się choćby w świecach zapachowych. Nic dziwnego, że wielu ogrodników marzy o posadzeniu ich na swoim terenie. Dostojne świerki, majestatyczne jodły – to prawdziwa ozdoba. Jednak skupiając się na wysokich, rozłożystych drzewach, nie powinno się pomijać mały iglaków. Nie osiągają wielkich rozmiarów, ale zapewniają wspaniałe doznania estetyczne, zaskakują kształtami i kolorami. Jakie ciekawe iglaki znajdziemy w ogrodzie?

Iglaki w małym ogrodzie? To możliwe!

Powszechnie przyjęło się, że iglaki przeznaczone są jedynie do obszernych przestrzeni. To błędne przekonanie jest szczególnie popularne wśród początkujących ogrodników. Takie podejście skutkuje tym, że właściciele małych ogrodów stronią od roślin iglastych. Niepotrzebnie! Istnieje wiele roślin iglastych, które doskonale sprawdzają się na małej przestrzeni. To często odmiany ozdobne, charakteryzujące się ciekawym wybarwieniem lub kształtem. Wśród najpiękniejszych iglaków do ogrodu można znaleźć wiele karłowatych, malutkich gatunków.

Jakie iglaki do małego ogrodu?

Istnieje cała gama iglaków, które doskonale sprawują się na niewielkich przydomowych przestrzeniach, na przykład małych podwórkach domów wielorodzinnych. Ciekawe iglaki do ogrodu to wszelkiego rodzaju odmiany miniaturowe, a także płożące, niskie, a nawet niektóre kolumnowe. Poniżej przedstawimy niektóre odmiany, które doskonale ozdobią każdy niewielki ogródek.

Cyprysik groszkowy

To pochodzące z Japonii drzewo charakteryzuje się małym rozmiarem – dorasta jedynie do 30 cm – i szyszkami, które przypominają wielkością i wyglądem nasiona groszku. Jego gałązki są pokryte ściśle przylegającymi łuskami, choć można spotkać również odmiany o drobnych igiełkach. Rośnie powoli, można łatwo formować jego kształt, dlatego doskonale pasuje do niewielkich przestrzeni, nawet na taras czy balkon. Jego uprawa nie jest wymagająca, a dzięki mnogości odmian i unikalnemu przekrojowi, jest ciekawym iglakiem do ogrodu.

kwiaty (103)

Jałowiec płożący

Niski krzew o mocno płożących, ścielących się po podłożu pędach. Dorasta jedynie do 50 cm wysokości, ale po ziemi rozciąga się nawet do 3 m szerokości. Tworzy piękny dywan, szczególnie zwracając uwagę igłami o barwie, która w zależności od odmiany może być złocistożółta lub srebrzystozielona, a nawet niebieskawa. To iglak, który wspaniale ozdobi przestrzeń nawet niewielkiego ogrodu. Nie jest trudny w uprawie, a do tego świetnie wytrzymuje mrozy, susze i zanieczyszczenia powietrza. Preferuje gleby suche i lekkie, a także duże nasłonecznienie.

Żywotnik zachodni Danica

rośliny ogrodowe białystokDanica to doskonały wybór do małego ogrodu. Wyróżnia się na tle innych iglaków regularnym, kulistym pokrojem. Rośnie powoli, osiąga około 50 cm wysokości i nieco więcej szerokości. Zachowuje ładny kształt kuli samoistnie, ale można także ją podcinać i formować. Jej gałązki są porośnięte miękkimi, zielonymi łuskami. Niewielka, kształtna roślina iglasta będzie pięknie wyglądać w donicy, na rabacie, a szczególnie polecana jest do sadzenia wzdłuż ścieżek i alejek. Nadaje eleganckiego przestrzeni charakteru. To iglak odporny na mróz, łatwy w uprawie. Lubi nasłonecznione lub lekko zacienione miejsca, oraz wilgotne, żyzne gleby.

Świerk biały Echiniformis

Ta ozdobna odmiana świerku białego wyróżnia się niebieskawym wybarwieniem igieł. To ciekawy iglak do ogrodu, który doskonale sprawdzi się na skalniaku, a także w donicy. Świetnie komponuje się z innymi karłowatymi świerkami. Dorasta jedynie do około 50 cm wysokości, utrzymując regularny, półkolisty kształt. Srebrzystoniebieskie igiełki są drobne niekłujące. Jest prosty w uprawie, najlepiej rośnie na lekko kwaśnych, stale wilgotnych glebach, w nasłonecznionym miejscu.

Jałowiec skalny Blue Arrow

To najwyższa roślina, o jakiej tu piszemy: dorasta nawet do 8 m! Wbrew pozorom nadaje się do małego ogródka, ponieważ charakteryzuje się wyjątkowo wąskim, kolumnowym pokrojem. Wygląda dobrze pojedynczo posadzony na trawniku, a także w grupach, na przykład na wrzosowiskach lub w ogrodach skalnych oraz w żywopłotach. Wyróżnia go smukła forma oraz niebieskie zabarwienie igieł. Dobrze rośnie zarówno na żyznych glebach, jak i na skalistym, suchym podłożu.

Niewielki przydomowy ogródek może stać się tomem dla wielu pięknych, oryginalnych iglaków. Wybór małych, karłowatych odmian sprawi, że nawet na ograniczonej przestrzeni będzie można stworzyć zjawiskową kompozycję. Zachęcamy do zapoznania się z proponowanymi przez nas roślinami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *