Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Wiosna czy jesień? Oto jest pytanie. Wielu ogrodników spiera się co do tego, kiedy najlepiej sadzić krzewy i drzewka owocowe. Niektórzy uważają, że im wcześniej – tym lepiej. Inni natomiast wolą poczekać trochę dłużej, aby zebrać zdrowsze, bardziej obfite plony. Jak się jednak okazuje, obydwa terminy mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kiedy najlepiej sadzić poszczególne drzewka i krzewy owocowe.

Wiosna – idealna dla wrażliwych roślin

Wiosenne sadzenie odbywa się w kwietniu bądź maju. Ogromną zaletą wyboru tego terminu jest zagwarantowanie krzewom i drzewkom odpowiednio długiego czasu na przygotowanie się do zimy. Posadzone wiosną sadzonki są już wystarczająco rozwinięte, aby móc przy pomocy agrowłókniny obronić się przed mrozem. Jesienne drzewka i krzewy często doświadczają temperatury minusowej już w bardzo wczesnym stadium rozwoju. W przypadku pewnych odmian, może to wpłynąć nie tylko na jakość przyszłych plonów, ale też nawet na prawidłowy rozwój rośliny. Warto jednak pamiętać o tym, że sadzenie drzewek i krzewów owocowych wiosną wiąże się z pewnym ryzykiem. Proces należy przeprowadzić jeszcze zanim wypuszczą one pierwsze pąki. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas zakupu krzewów i drzewek. Jeśli na ich gałęziach widnieją zawiązki pędu, a sadzenie planowane jest na wiosnę, nie warto ich kupować. Umieszczone w ziemi rośliny bardzo szybko bowiem uschną, co oznacza dosłowne wyrzucenie pieniędzy w błoto. Zakupione drzewka i krzewy najlepiej sadzić od razu po zakupie.

Sadzenie wiosną jest jednak zalecane w przypadku poszczególnych gatunków roślin owocowych. Mowa tutaj przede wszystkim o morelach i brzoskwiniach. Wielu ogrodników podejmowało się próby uprawy tych niezwykle wymagających drzewek. Zazwyczaj jednak – mimo zapewnionych warunków – morela lub brzoskwinia szybko choruje, umiera na skutek nagłych przymrozków lub porażenia chorobą. Dlatego te drzewka owocowe zdecydowanie warto posadzić wiosną. Właśnie wtedy najczęściej bywa się w ogrodzie, co umożliwia regularne doglądanie. Wiosną można sadzić również czereśnie, wiśnie i śliwy. Ten termin sadzenia daje im możliwość spokojnego dojrzewania i gromadzenia w sobie naturalnej słodyczy.

Stara szkoła ogrodnictwa, czyli sadzenie jesienią

Sadzenie roślin owocowych we wrześniu bądź październiku często uważane jest za jedyną słuszną opcję. Ogrodnicy starszej daty przekazują sobie nawet powiedzenie: „Gdy się sadzi jesienią, to się każe rosnąć – gdy się sadzi na wiosnę, to się prosi, by rosnąć”. Uważa się bowiem, że rozpoczynanie upraw właśnie w tym okresie daje roślinom szansę na odpowiednie ukorzenienie się. Ogrodnik może mieć więc pewność, że w nowy sezon wejdzie z pewnym, zdrowym plonem. Dodatkowo warto wspomnieć tutaj również o dużej oszczędności czasu. Wiosna to czas intensywnych prac w ogrodzie. Wtedy liczy się każda minuta, którą można poświęcić na plewienie, opryskiwanie i nawożenie upraw. Jesienią prace ograniczają się do doglądania roślin i przygotowywania ich do zimowania. Dlatego sadzenie drzewek i krzewów owocowych we wrześniu i październiku to świetny sposób na optymalizację obowiązków.

Co lepiej sadzić jesienią? Zdecydowana większość roślin owocowych nie ma nic przeciwko sadzeniu o tej porze roku. We wrześniu i październiku z całą pewnością warto zdecydować się na zasadzenie drzew o większych owocach. Jabłka, grusze i śliwy potrzebują dużo czasu, aby prawidłowo się rozwinąć. Chociaż zasadzone jesienią szybko zostaną zaatakowane przez niskie temperatury, stanie się to na etapie, kiedy drzewa nie zaczną owocować. Rośliny natomiast wejdą w sezon zahartowane trudnymi warunkami, odpowiednio zakorzenione i w pełni sił na generowanie plonów. Większość krzewów owocowych również może być sadzona jesienią – mowa tutaj m.in. o agreście i porzeczkach. Warto jednak pamiętać o tym, że wrześniowe i październikowe rośliny wymagają pomocy w zimowaniu. Wystarczy wysokiej jakości agrowłóknina, która ochroni je przed przymrozkami.

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej sadzić drzewka i krzewy owocowe. Warto przed przystąpieniem do prac zapoznać się z wymaganiami roślin – niektórym z nich zdecydowanie bardziej służy wczesne sadzenie. Jeśli w domowym sadzie mają się jednak znaleźć podstawowe, dostosowane do polskich warunków drzewka bądź krzewy, warto przełożyć prace na jesień. W ten sposób oszczędza się czas spędzony na szukaniu odpowiednich okazów i samym procesie sadzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *