Dlaczego warto brać sadzonki drzewek owocowych ze szkółek?

drzewko owocowe

Wielu ogrodników zapomina o tym, że przy zakładaniu ogrodu owocowego najważniejsze są sadzonki. To spostrzeżenie mogłoby się wydawać głupie – przecież to oczywiste, bez nich nie powstałby sad! Wielu ogrodników jednak zaopatruje się w sadzonki drzew u pierwszego lepszego dostawcy, kierując się często jak najniższą ceną. Przekładają więc mniejszy wydatek i większą oszczędność nad jak najwyższą jakością odnóżek. Dlatego w dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, dlaczego warto sięgnąć po sadzonki z gospodarstwa ogrodniczego lub szkółki drzew i krzewów.

Sadzonka do masła i bułek

Szał na posiadanie domowego ogródka owocowego dotarł już nawet do marketów. Można znaleźć w nich sadzonki drzew owocowych w estetycznych kartonach, na których znajduje się instrukcja pielęgnacji. Mogłoby się wydawać, że jest to idealne rozwiązanie – taką odnóżkę można kupić w końcu podczas codziennych zakupów. A jednak… niekoniecznie tak jest.

Warto pamiętać, że markety nie są w stanie zagwarantować sadzonkom drzew odpowiedniej temperatury i wilgotności. Ich pielęgnacją zajmują się natomiast pracownicy sklepu, którzy mimo najszczerszych chęci nie zaopiekują się odnóżkami tak, aby zdrowo się rozwijały aż do momentu zakupu chociażby ze względu na brak czasu. Chociaż cena sadzonek drzew w marketach i dyskontach jest niższa, niż w profesjonalnych sklepach i szkółkach, tak naprawdę oszczędność jest… żadna. Dlaczego? Drzewka często nie są w stanie przetrwać pierwszego zimowania, są porażone chorobami lub nie rosną tak wysoko, jak powinny. Pieniądze są więc często wyrzucone w błoto lub przeznaczone na drogie środki ochrony roślin i nawozy.

Sadzonki często są też sprzedawane na targowiskach. Tam jednak często są wystawione na bardzo intensywne słońce i wysokie temperatury. Sadzonki są więc sprzedawane już w połowie obumarłe, a tłok i ogólne zamieszanie sprawiają, że kupujący nie ma czasu im się przyjrzeć.

Skąd więc brać sadzonki drzew?

Najlepszym źródłem pewnych sadzonek drzewek owocowych są szkółki. Jest to powierzchnia do uprawy roślin, którą wyznacza się na gruncie odpowiednio dostosowanym do wymagań danej odmiany. W szkółkach pracują osoby posiadające nie tylko wykształcenie, ale też wieloletnie doświadczenie w pielęgnowaniu odnóżek. Dzięki odpowiedniej opiece i świetnym warunkom, sadzonki mają świetny start przed posadzeniem.

Podczas wizyty w szkółce drzew i krzewów, ogrodnik może również liczyć na pełne wsparcie tamtejszych specjalistów. Takiej pomocy z pewnością nie uzyska się od pracownika dyskontu, dla którego rośliny są jednymi z setek towarów wystawionych na sprzedaż. W szkółce drzew i krzewów zarówno ozdobnych, jak i owocowych można porozmawiać z ekspertem na temat tego, jakie rośliny będą odpowiednie do konkretnych warunków. Dużą zaletą zakupienia odnóżek bezpośrednio u hodowcy jest również duży wybór. Krzewy i drzewka owocowe do ogrodu oferowane przez szkółki są uprawiane masowo. Można więc wybrać sadzonkę odpowiednią do swoich wymagań. Szkółki często posiadają również w swojej ofercie nietypowe odmiany różnych drzewek i krzewów owocowych. Sprzedawanie ich w dyskontach lub marketach ogrodniczych mogłoby być nieopłacalne ze względu na małe zainteresowanie. Szkółki natomiast zawsze mają w zanadrzu coś dla miłośników wyjątkowych odmian.

Jeśli w pobliżu nie ma żadnej szkółki, warto zainteresować się ofertą lokalnego gospodarstwa ogrodniczego. W okolicy Białegostoku funkcjonuje ich bardzo dużo. Gospodarstwa ogrodnicze zajmują się sprzedażą nie tylko sadzonek, ale też rozwiniętych już owoców i warzyw. Dużą zaletą zaopatrywania się właśnie w tego typu przedsiębiorstwie jest bardzo indywidualne podejście do klienta. Często tuż obok gospodarstwa ogrodniczego znajduje się miejsce zamieszkania osób, które je poradzą. Pozwala to na znaczne zmniejszenie dystansu, co onieśmiela do zadawania pytań i głębszego zapoznania się z dostępnymi gatunkami. Sięgając po sadzonki z gospodarstwa ogrodniczego można mieć pewność, że są one pielęgnowane z miłością, troską i – przede wszystkim – według specjalistycznej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *