Rośliny iglaste w ogrodzie – dlaczego warto je sadzić

rośliny iglaste

Iglaki to najbardziej zróżnicowana grupa roślin ozdobnych. Wyróżnia się ok. 600 gatunków – każdy z nich posiada inne liście, owoce i kształty. Jeszcze do niedawna iglaki były często sadzone w polskich ogrodach. Z biegiem czasu jednak wyparły je byliny i ozdobne rośliny liściaste. Trendy mają to do siebie, że lubią wracać w najmniej spodziewanych momentach – dlatego dzisiejszy wpis będzie traktował właśnie o iglakach! Wyjaśnimy, dlaczego warto je posadzić i jak je pielęgnować. Zapraszamy do lektury!

Rośliny na każde gleby

Niezwykle niskie wymagania iglaków sprawiają, że po te rośliny często sięgają zabiegani ogrodnicy, którzy nie mają na co dzień zbyt dużo wolnego czasu. Nie trzeba pod nie specjalnie przygotowywać podłoża – właściwie już po zakupie sadzonki można przystąpić do jej sadzenia. Iglaki przyjmują się w glebach o lekko zakwaszonym pH. Sprawdzą się więc w ogrodach miejskich, w których wartość odczynu jest uzależniona od zanieczyszczeń i smogu. Stanowisko powinno być wilgotne, dlatego warto przed posadzeniem warto je podlać. Gleba nie powinna być jednak podmokła – zbyt duża wilgoć może doprowadzić do gubienia liści i chorób grzybowych. Dlatego iglaki nie powinny być sadzone w pobliżu oczek wodnych lub stawów.

Większośc iglaków nie przepada również za ziemiami gliniastymi. Okazuje się jednak, że niektóre gatunki radzą sobie nawet na takich wymagających stanowiskach. Cypryśnik błotny – piękne, masywne drzewo o grzebieniasto ułożonych igłach – prężnie rośnie na ciężkich, nieprzepuszczalnych glebach gliniastych. Co ciekawe, w szkółkach dostępne są również iglaki na wyjątkowo trudne stanowiska. Jałowce, które słyną ze swoich pięknych owoców i charakterystycznego kształtu korony, są odpowiednie na gleby jałowe. Iglaki te mają bardzo dużą tolerancję na wysokie zasolenie, niedobory wody lub niski zakres składników odżywczych. A co, jeśli ogród jest wystawiony na intensywne słońce? Tutaj warto sięgnąć po sadzonki jodły kalifornijskiej, nazywanej także jednobarwną. Ten iglak świetnie znosi bardzo wysokie temperatury i suche stanowiska. Jak widać, odpowiednio dobrana roślina iglasta poradzi sobie w każdych warunkach.

Bezwysiłkowa pielęgnacja

Niewątpliwą zaletą iglaków są ich bardzo niskie wymagania względem uprawy i pielęgnacji. Rośliny te naturalnie rosną w dość nietypowych warunkach – tj. w niskich temperaturach, na skalistych glebach często pokrytych śniegiem lub lodem. Pochodzenie iglaków sprawia więc, że są one bezobsługowe. Ich uprawa jest bardzo prosta, a pielęgnacja zazwyczaj ogranicza się do podlewania i okazjonalnego przycinania gałęzi. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jest to całkowicie opcjonalne. Jeśli dany iglak nie wpasowuje się w kompozycję ogrodu i wymaga przycięcia, wystarczy sięgnąć po sekator i popuścić wodze wyobraźni. Rośliny te jednak prezentują się równie pięknie, kiedy zostają pozostawione samym sobie. 

Należy mieć na uwadze fakt, że iglaki – jak wszystkie inne gatunki roślin – mogą zostać porażone różnymi chorobami. Jedną z nich jest fytoftoroza. Za jej rozwój odpowiadają grzyby, które wywołują brązowienie i utratę igieł. Chore pędy często stają się brunatne i bardzo kruche. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów fytoftorozy należy niezwłocznie obciąć porażone gałęzie, a następnie je spalić. W ten sposób grzyby nie będą miały możliwości przenieść się drogą powietrzną na inne iglaki.

Niewątpliwe walory estetyczne

Byliny i liściaste rośliny ozdobne mają swój niezaprzeczalny urok. Zielone pnącza, kwitnące kwiaty, ciche bzyczenie latających nad nimi owadów – tak wiele osób wyobraża sobie swój idealny ogród. Iglaki jednak z pewnością wpasują się w tę wizję. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, rośliny iglaste bardzo różnią się od siebie np. rozmiarami, kształtem koron, długością igieł lub ich kolorem. To stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Szczególnie warte uwagi są iglaki płożące. To wyjątkowy gatunek, który rośnie na powierzchni ziemi. Iglaki płożące mogą stanowić piękne tło dla rozłożystych bylin lub urozmaicenie dla zwykłego trawnika. Są one bardzo proste w uprawie, co sprawia, że można je posadzić w niemalże każdym ogrodzie. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest także sięgnięcie po sadzonki iglaków kolumnowych, takich jak modrzew japoński lub jodła kaukaska. Można z nich zbudować wyjątkowy żywopłot, który będzie zapewniał stuprocentową prywatność – rośliny te są bowiem bardzo wysokie. Z kolei takie odmiany, jak cyprysik nutkajski o płaczącym pokroju lub bujna kosodrzewina mogą stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *