Rośliny na mocno nasłoneczniony ogród – jakie będą najlepsze

zioła w ogrodzie

Życie na naszej planecie byłoby zupełnie niemożliwe bez słońca – wie o tym każdy. Jednak czasem bywa tak, że zbyt dużo dobrego prowadzi do bardzo negatywnych skutków. Dla ludzi konsekwencją zbyt długiego czasu spędzonego w pełnym słońcu są oparzenia, powstawanie zmian skórnych oraz zmarszczek, czy uszkodzenie oczu. Zupełnie tak jak w naszym przypadku, również dla większości roślin przebywanie w mocno nasłonecznionym ogrodzie wcale nie jest korzystne – a wręcz może okazać się zabójcze. Jednak nie każda roślina będzie prosperować w tych samych warunkach. Są bowiem gatunki, które świetnie radzą sobie z żarzącymi letnimi promieniami słońca. Dzisiaj przedstawimy kilku naszych faworytów. 

Jodła kalifornijska – drzewo iglaste ze słonecznej Kalifornii

Jodła kalifornijska – znana także jako jednobarwna – to drzewo iglaste wywodzące się z zachodniej części Ameryki Północnej. Nieoficjalna nazwa stanu Kalifornia to “Sunny State”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “słoneczny stan”. Nic dziwnego więc, że powszechnie występująca tam roślina jest świetnie przystosowana do przestrzeni o dużym nasłonecznieniu. Nie ma ona również zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych, świetnie znosi mrozy i okresowy niedobór wody. Sprawdzi się jako duża roślina ozdobna. Odznacza się bujną koroną o kształcie piramidalnym lub kolumnowym pełną szaroniebieskich lub srebrzysto niebieskich igieł. Pojawiają się na niej duże, walcowe szyszki. </>

Trzeba jednak zauważyć, że standardowa odmiana tego drzewa jest bardzo duża – w naszym klimacie może ona osiągać aż do 25m wysokości. W większości ogrodów królują jednak niezwykle ozdobne jodły kalifornijskie karłowate. Dostępnych jest mnóstwo odmian o różnorodnych formach, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w mniejszych, jak i większych przestrzeniach. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto sadzić rośliny iglaste, takie jak jodła kalifornijska? Zachęcamy do lektury naszego wpisu na ten temat -> link

Wrzosowate – urokliwe krzewinki zwiastujące jesień

Rośliny wywodzące się z rodziny wrzosowatych (Ericaceae) są wyjątkowe, ponieważ potrafią rosnąć w pozornie niezwykle niekorzystnych warunkach. Oczywiście tak bardzo różnorodna i liczna grupa ziół, krzewinek, krzewów i drzew będzie dzieliła się na specyficzne wymagania, chociażby tych co do nasłonecznienia. Spora część jednak zdecydowanie woli przebywać w pełnym słońcu. Warto w szczególności zwrócić tu uwagę na wrzosy – krzewinki, które wpierw rosną ku górze, by później rozrastać się na boki. Co je wyróżnia? Oprócz tego, że świetnie radzą sobie w pełnym słońcu oferują prawdziwe bogactwo kolorów pięknych, malutkich kwiatków. Odmian wrzosów jest niezwykle dużo, łatwo więc wybrać takie najlepiej pasujące do konkretnej aranżacji ogrodu. Większe i mniejsze, od białych przez rubinowe, pomarańczowe czy różowe aż po najpopularniejsze fioletowe – znaleźć wśród nich można prawdziwy kalejdoskop barw. 

Co ciekawe, do XIX wieku wrzosy kojarzone były z biedą, dlatego nie cieszyły się zbyt dużą popularnością w aranżacji ogrodów. Dziś jednak stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli nadchodzącej jesieni. 

Zioła – aromatyczne rośliny dla fanów upraw

Amatorzy ogrodnicy coraz częściej decydują się na samodzielną uprawę ziół. Jest to bardzo pożyteczne hobby, którego owoce posłużą jako przyprawy do wielu dań. Nic tak nie nadaje smaku zupom czy sosom, jak świeże zioła. Dodatkowo mogą one być też uprawiane w celu ozdobnym. Większość ziół potrzebuje dużo słońca i ciepła, by rozwijać duże, aromatyczne liście. Powinny być one wystawione na słońce przez 6 godzin dziennie. Właśnie dlatego będą one sprawdzać się w ogrodach amatorów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w uprawie. Trzeba jednak wybrać dla nich ustronne miejsce. Zioła nie mogą bowiem być wystawione na wiatr. Niektóre gatunki – takie jak mięta pieprzowa, lubczyk, melisa czy koper – będą lepiej rosnąć w półcieniu. Dzieje się tak, ponieważ pochodzą one z terenów o umiarkowanym klimacie. 

W pielęgnacji ziół bardzo ważne jest regularne podlewanie. Bardzo mało gatunków dobrze znosi okresy suszy – jednymi z nich są majeranek i rozmaryn. Zdecydowana większość wymaga jednak codziennego dostarczania wody. Warto także zwrócić uwagę na glebę, na której chce się posadzić rośliny. Powinna ona być lekka i przepuszczająca wodę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *