Maj – na co ogrodnik powinien zwrócić uwagę w tym miesiącu?

kwiaty ogrodowe białystok

Maj to wyjątkowa pora roku, w której zazwyczaj wspomnienia o zimie odchodzą w niepamięć na rzecz pięknych, ciepłych i słonecznych dni. Choć w rzeczywistości zdarzają się jeszcze przymrozki, na ogół pogodna jest znacznie stabilniejsza niż w kwietniu czy marcu. Sprzyja to rozwojowi wielu roślin – pora majowa najbardziej kojarzy się z kalejdoskopem żywych i pięknych kolorów oraz słodkim zapachem konwalii i bzu. Jakie jeszcze rośliny kwitną w tym miesiącu, a jakie się wysiewa i na co zwrócić uwagę dbając o nie? W dzisiejszym wpisie przedstawimy najważniejsze kwestie związane z majowymi pracami w ogrodzie.

Jakie rośliny ozdobne kwitną w maju?

 kwiaty ogrodowe białystokJak już wspomniano na wstępie, maj to żywe kolory i intensywne zapachy – jest to zasługa budzących się do życia kwiatów ogrodowych. W tym miesiącu podziwiać można piękne tulipany, narcyzy, hiacynty, szachownice cesarskie, a także niewielkie, ale zdecydowanie urocze szafirki. To także czas świetności bratków i niezapominajek – swoistych symboli wiosny. Oprócz kolorowych kwiatów, w ogrodach można spodziewać się widoku wyjątkowo dekoracyjnych krzewów. Najbardziej rozpoznawalnym z nich jest lilak, powszechnie znany jako bez. Jego małe kwiatki w odcieniach białym, fioletowym, niebieskawym i purpurowym o pięknym zapachu to element polskiej wiosny bez którego ciężko byłoby sobie wyobrazić tą porę roku. Nie jest to jednak jedyny krzew kwitnący w maju – w tym czasie pięknie prezentują się także tawuły, kaliny, mahonia pospolita czy migdałek trójklapowy.

Rabaty w tym miesiącu zdobią byliny – niektóre z nich to kocimiętka, goździk pierzasty, konwalia czy serduszka okazała. Najpopularniejszym kwitnącym drzewem w tym okresie jest natomiast czeremcha pospolita. Posiada ona charakterystyczne, białe kwiaty, których intensywną woń można czuć podczas spacerów w wielu lasach i parkach.

Jakie rośliny ozdobne wysiewa się w maju?

rośliny ogrodowe białystokChoć wiele kwiatów przeżywa największą świetność w tym okresie, to właśnie dopiero w maju wysiewa się do gruntu wiele roślin, które ze względu na ciepłolubność muszą czekać na wzrost temperatur. Miesiąc ten to doskonały czas na wysiewanie kwiatów dwuletnich, a także tych o krótkim okresie wegetacji, które nie wymagają wcześniejszego przygotowywania rozsad. Na początku maja można siać rośliny ogrodowe ozdobne z Białegostoku takie jak groszek pachnący, nagietek, ostróżka czy słonecznik. W drugiej połowie miesiąca natomiast czas na nasturcję, aksamitki oraz dynię ozdobną. Podziwiać je będzie można już w okolicach lipca.

Jeśli ktoś marzy o zaopatrzeniu swojego ogrodu w większe ozdobne rośliny iglaste i liściaste, takie jak drzewa czy krzewy – maj to ostatnia szansa, by to zrobić. To najlepsza pora dla iglaków, azalii i rododendronów. Mowa tu jednak o roślinach uprawianych wcześniej w pojemnikach – na sadzenie tych z odkrytymi korzeniami jest już niestety za późno.

Zimna Zośka i trzech ogrodników – jak zabezpieczyć rośliny ozdobne przed przymrozkami?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, maj to na ogół ciepły miesiąc, jednak bywają w nim jeszcze chłodne noce i poranki. Załamanie pogody często obserwuje się w okolicach imienin trzech ogrodników Pankracego, Serwacego i Bonifacego i zimnej Zośki, czyli w okolicach 10 do 17 maja. Jest to zjawisko atmosferyczne typowe dla Europy Środkowej – polega ono na zmianie cyrkulacji atmosferycznej i napływie zimnego powietrza z obszarów polarnych. Według powszechnego przekonania po zimnej Zośce, czyli imieninach Zofii przypadających na 15 maja mrozy powinny być już zażegnane. W drugiej połowie miesiąca można już wobec tego siać rośliny wrażliwe na niskie temperatury.

Należy pamiętać, że podczas przymrozków należy chronić już zasiane rośliny. Najskuteczniejszym i zarazem najpopularniejszym sposobem jest użycie agrowłókniny. Jest to przewiewne włókno, które otula roślinę i zapewnia jej optymalną do rośnięcia temperaturę. Przepuszcza ono zarówno powietrze, wilgoć, jak i światło słoneczne. Należy jednak pamiętać, że na rośliny nakłada się białą agrowłókninę – czarna stosowana jest do podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *