Przycinanie hortensji bukietowej – jak i kiedy to robić?
AdminZS | Posted on |
Hortensja bukietowa to piękna i popularna roślina ozdobna, która cieszy się dużym uznaniem w świecie ogrodnictwa. Podczas kwitnienia charakteryzuje się spektakularnymi, dużymi kwiatostanami o rozmaitych barwach i kształtach. Hortensje bukietowe są szeroko wykorzystywane w aranżacji miejskich ogrodów, parków oraz jako rośliny ozdobne w przydomowych ogródkach. Znalazły swoje miejsce również w efektownych kompozycjach florystycznych przygotowywanych na najważniejsze uroczystości i wydarzenia. Ich duże, okazałe kwiatostany stanowią wspaniałą dekorację, zarówno w żywych, jak i w ususzonych bukietach. Hortensja zdobyła dużą popularność wśród mieszkańców ze względu na łatwą uprawę i odporność na różne warunki środowiskowe. Ważnym aspektem, na który chcemy zwrócić Państwa uwagę, jest przycinanie hortensji bukietowej. Zabieg ten pomaga zachować odpowiedni kształt rośliny i obfitość kwitnienia.
Jak często przycina się hortensję bukietową?
Hortensję bukietową należy przycinać co roku, a optymalnym na to czasem jest wczesna wiosna. Roślina jest wtedy w stanie bezlistnym, dlatego można łatwo zidentyfikować pędy do przycięcia. Hortensje bukietowe są dość odporne na niskie temperatury, dlatego nie trzeba się martwić o ewentualne przymrozki w tym okresie. W przypadku łagodnej zimy można rozważyć przycinanie hortensji już w lutym, ale standardowo wykonuje się je w marcu. Należy usuwać wszystkie obumarłe, uszkodzone i słabe pędy. Przycinając hortensję bukietową wczesną wiosną, zapewnimy jej odpowiednią regenerację i zachęcimy do wytworzenia nowych. zdrowych pędów.
Spis Treści
Hortensja bukietowa – prawidłowe cięcie
Do przycinania hortensji bukietowej zaleca się użycie ostrego i czystego sekatora, który zminimalizuje uszkodzenia tkanki rośliny. Nie ma potrzeby zabezpieczania miejsc po cięciach żadnym specjalnym środkiem. Pędy powinny być przycięte tuż nad oczkiem i pod delikatnym kątem. Krzewy do ogrodu powinny zostać pozbawione całkowicie cienkich i giętkich pędów, które nie będą tworzyły znakomitych i atrakcyjnych kwiatostanów.
Przycinanie w celu zwiększenia wysokości
Jeśli chcą Państwo, aby hortensja bukietowa rosła coraz wyżej, należy w pierwszym roku przyciąć ją nad 2-3 oczkiem (około 25 cm nad ziemią), a w kolejnym roku nad 4-5 oczkiem (około 45 cm nad ziemią) i kontynuować ten wzorzec w kolejnych latach. Dzięki tej technice przycinania roślina będzie stopniowo wzrastać, a jej pędy staną się grubsze i twardsze.
Utrzymanie jednolitej wysokości
Utrzymanie stałej wysokości hortensji bukietowej możliwe jest przez przycinanie tej rośliny każdego roku na tym samym poziomie. W tym przypadku cięcie najlepiej wykonać blisko ziemi np. około 35 cm nad poziomem gruntu.
Hortensja ogrodowa a przycinanie?
Dla odmiany warto wspomnieć, że hortensja ogrodowa nie wymaga regularnego przycinania, czym różni się od hortensji bukietowej! Jej kwiaty rozwijają się na pędach z poprzedniego roku, dlatego ważne jest, aby nie skracać i nie ciąć tych krzewów. Warto jednak pamiętać, aby wczesną wiosną usunąć jedynie chore, nadłamane i cienkie pędy. Zalecamy jednak ostrożność, aby nie doprowadzić do utraty kwitnienia hortensji ogrodowej w dany sezonie.
Krzewy do ogrodu – co po cięciu roślin?
Po cięciu hortensji bukietowej ważne jest, aby dostarczyć jej odpowiednich składników odżywczych. W ten sposób można wesprzeć regenerację rośliny. W tym celu należy zastosować nawóz wieloskładnikowy o odpowiednich proporcjach pierwiastków, specjalnie przeznaczony do roślin kwitnących. Przy wyborze nawozu warto zwrócić uwagę na zawartość azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). W przypadku hortensji bukietowej zalecane jest stosowanie nawozów o wyższej zawartości ostatniego z nich. Potas sprzyja intensywnemu kwitnieniu i lepszemu utrzymaniu barwy kwiatów. Każdy taki preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć nadmiernego nawożenia, które może zaszkodzić roślinie.
Kolejną ważną kwestią po przycięciu hortensji bukietowej jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w glebie. Regularne podlewanie jest istotne, szczególnie w okresach suchych i gorących. Co więcej, po podcięciu hortensji jest dobry moment, aby zwrócić uwagę na ewentualne oznaki chorób lub występowanie szkodników. Cykliczne obserwowanie rośliny pozwoli wykryć jej problemy zdrowotne na wczesnym etapie.
Niezwykłe piękno hortensji
Hortensje są kwiatami o niezwykłej urodzie i wdzięku, które doskonale prezentują się nie tylko w ogrodach, ale również przy domowych tarasach i w miejskich parkach. Jednak aby cieszyć się ich pięknem przez długie lata, konieczne jest odpowiednie pielęgnowanie i przycinanie. Należy zadbać o usunięcie uszkodzonych gałęzi, aby pobudzić rozwój nowych pędów i utrzymać piękny kształt krzewów. Dodatkowo nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu i nawożeniu hortensji. Zadbane hortensje nagrodzą Państwa obfitością kwiatów i cudownym widokiem ich barw, który wynagrodzi cały trud pielęgnacji.
Dodaj komentarz