Ciekawe rośliny do małego ogrodu
AdminZS | Posted on |
Zaaranżowanie niewielkiego ogrodu tak, aby prezentował się pięknie i harmonijnie, wymaga od realizatora szczególnych przygotowań. W przypadku znacznie ograniczonej przestrzeni niezbędnym krokiem staje się opracowanie spójnego planu. Jego podstawami powinny być estetyczna konsekwencja i umiejętnie dobrane rośliny. To niełatwe, lecz zdecydowanie możliwe do wykonania zadanie, a uzyskane efekty wprawią w zachwyt domowników, wspaniale dekorując otoczenie dookoła domu.
Jakie są ciekawe rośliny do małego ogrodu? W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy kilka propozycji, które ułatwią stworzenie atrakcyjnej kompozycji. Zapraszamy!
Spis Treści
Niewielki ogród – wiele możliwości
Wokół organizacji przestrzeni w niewielkich ogródkach narosło wiele mitów. Można nawet spotkać się z opiniami, które z założenia odrzucają możliwość zaaranżowania małej działki w sposób estetyczny i intrygujący. Ograniczona powierzchnia wymusza na nas rezygnację z wielu rozwiązań doskonale sprawdzających się w przestronnych ogrodach. Jednakże odpowiednie przygotowanie pozwala dobrze zagospodarować dostępną przestrzeń. I choć pewna ostrożność i przemyślany projekt są niezbędne do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu, to piękną aranżację można stworzyć nawet na niewielkiej parceli. Za niewielki ogród uznaje się taki o powierzchni 100 m2. Realizacji projektu powinny przewodzić dwie najważniejsze zasady: zachowanie odpowiednich proporcji oraz wizualny minimalizm.
Jakie rośliny sprawdzą się w niewielkim ogrodzie?
Istnieje wiele ciekawych roślin do małego ogrodu, które optycznie powiększą niewielką przestrzeń i dodadzą jej więcej blasku. Najlepiej sprawdzą się drzewa i krzewy należące do gatunków niskich lub wolnorosnących. Warto zweryfikować, ile czasu zajmuje roślinie osiągnięcie imponujących rozmiarów. Jeśli drzewo osiąga znaczną wysokość dopiero po 80-100 latach, to możemy odetchnąć z ulgą – gatunek nadaje się do hodowania w niewielkim ogrodzie. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma propozycjami, które warto wziąć pod uwagę podczas przygotowań.
Berberysy Thunberga
Idealnym rozwiązaniem do niewielkiego ogrodu są Berberysy Thunberga. Przepiękne, miniaturowe krzewy o jasnozielonych liściach z drobnymi białymi marginesami wnoszą do przestrzeni nutę lekkości i subtelnej elegancji. Zwarty i zaokrąglony pokrój czyni z nich doskonały wybór do ograniczonych powierzchniowo ogrodów. Berberysy Thunberga wykazują się także imponującą odpornością na mróz, choroby i szkodniki, nie wymagają także szczególnej pielęgnacji. Bardzo dobrze tolerują różne gleby. Latem pojawiają się delikatne, czerwone owoce, które dodają roślinie dekoracyjności i przyciągają ptaki, co ożywia ogród i wprowadza do niego więcej ruchu. Berberysy Thunberga ładnie prezentują się z innymi roślinami, układając się razem z nimi w harmonijne i atrakcyjne wizualnie kompozycje. Sprawdzą się również w roli żywopłotu.
Pięciornik
Do jednych z najchętniej wybieranych ciekawych roślin do niewielkiego ogrodu należą pięciorniki. Wyróżniają się ogromną uniwersalnością zastosowania, a wspaniałe, barwne płatki i gęste gałęzie pozwalają tworzyć z nich zjawiskowe, wielokolorowe kompozycje. W zależności od konkretnej odmiany kwiaty mogą być białe, czerwone, pomarańczowe, różowe lub żółte. Dzięki temu można łatwo wybrać taką roślinę, która doskonale wpisze się w przestrzeń danego ogrodu. Pięciorniki nie mają wygórowanych oczekiwań pielęgnacyjnych. Najlepiej odnajdują się na słonecznych stanowiskach i w przepuszczalnej glebie, bez dużych ilości wapnia. Mają rozbudowany system korzeniowy i dobrze radzą sobie w sezonie niewielkich opadów. Należy jednak podlewać je latem, w bardzo upalne dni. Osiągają maksymalnie 1-1,5 metra wysokości.
Bukszpan wieczniezielony
Bardzo ozdobny, wolnorosnący i zimozielony bukszpan wieczniezielony to popularny krzew będący nieodłącznym elementem polskich ogrodów. Przyciąga uwagę regularnym, gęstym pokrojem i niewielkimi, jajowatymi liśćmi o ciemnozielonej barwie i ładnym połysku. Wczesną wiosną pojawiają się także drobne, żółte kwiaty wydzielające subtelny i przyjemny zapach. Bukszpan wieczniezielony bardzo dobrze znosi cięcie, dzięki czemu roślina świetnie sprawdzi się w formowanych żywopłotach i obwódkach (szczególnie odmiany Suffruticosa i Elegantissima). Jest prosty w uprawie, ale wymaga systematycznego podlewania i nawożenia kilka razy w roku. Bardzo dobrze znosi susze i mrozy. Jego wysokość nie przekracza 1-2 m.
Tawuła japońska
Niezmiennym uznaniem wśród miłośników ciekawych roślin do niewielkiego ogrodu cieszy się tawuła japońska w różnych odmianach. Krzew budzi zachwyt dużymi, zmiennymi w zależności od pory roku liśćmi: żółtymi wiosną, zielonymi latem i czerwono-brązowymi w sezonie jesiennym. Czas rozkwitu tawuły japońskiej przypada w okresie letnim, kiedy to porastają ją drobne kwiaty o białej lub różowej barwie. Warta uwagi jest m.in. odmiana “Golden Princess” o ozdobnych, żółtych liściach, a także “Anthony Waterer” wyróżniająca się intensywnie różowymi kwiatami. To roślina o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, idealna do małego ogrodu. Osiąga 40-50 cm wysokości, szerokość jest podobna lub nieco większa. Warto o tym pamiętać, aranżując niewielki ogród i posadzić sadzonki tawuły w odpowiednich odstępach.
Organizacja przestrzeni w niewielkim ogrodzie – praktyczne porady
Organizując niewielką przestrzeń, warto kierować się kilkoma, cennymi kryteriami. Przede wszystkim należy przemyśleć funkcję, jaką ma pełnić ogród, aby odpowiednio dobrać elementy dekoracyjne do ilości i rodzaju nasadzeń roślinnych. Wybierając drzewa i krzewy, powinniśmy wziąć pod uwagę tempo wzrostu, rozmiar, zgodność gatunkową i walory wizualne roślin – tyle powinno wystarczyć na sam początek. Ważną zasadą aranżacji małych ogrodów jest kompozycyjny minimalizm. Nawet jeśli wydaje nam się, że dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, to łatwo możemy przekroczyć granicę i wywołać chaos, który niewiele ma wspólnego z artystycznym nieładem.
Niezbędne będzie także odpowiednie ogrodzenie. Warto zdecydować się na subtelne rozwiązania, które optycznie powiększą przestrzeń. Dlatego należy odrzucić masywne ogrodzenia i postawić na takie wykonane z delikatnych z wyglądu materiałów np. ażuru lub wybrać obsadzenie zielenią. W niewielkich ogrodach doskonałe wrażenie robią niskie, kamienne murki, które można wykorzystać do podziału przestrzeni. Estetyczne, kręte ścieżki dodatkowo urozmaicą działkę i sprawią, że będzie wydawała się większa niż w rzeczywistości.
Rośliny do małego ogrodu – sposób na piękną aranżację
Planowanie przestrzeni w niewielkim ogrodzie powinno odbywać się w sposób przemyślany i z uwzględnieniem różnorodnych okoliczności. Doskonale sprawdzą się małe i wolnorosnące krzewy dekoracyjne, które przykuwają uwagę subtelnym kształtem i ślicznymi ornamentami. Większość tych ciekawych roślin do małego ogrodu jest także wyjątkowo mało wymagająca w uprawie, co pozwoli nam zaoszczędzić wiele trudu. Kluczem do sukcesu jest estetyczny minimalizm, delikatne ogrodzenie i odpowiedni podział przestrzeni. Kierując się tymi zasadami, możemy tworzyć zjawiskowe kompozycje zdolne przyćmić swoją urodą znacznie większe ogrody.
Dodaj komentarz